SEO Pagerank Hakkında

Written by Super User. Posted in Web Teknolojileri

SEO Genel Kavramlar makalesinde genel olarak SEO’nun ne olduğu, neden bizim için önemli olduğu, ve bu kavram hakkında belli başlı bilinmesi gereken tanımlardan bahsettik. Şimdi bu tanımları biraz daha irdeleyelim.

Günlük hayatımızda çoğu zaman bazı şeyleri sıralama girişiminde bulunmuşuzdur. Bu sıralamamızı yaparken, birşeyleri dikkate almış, bizim için önemli olan özellikleri barındıran söz konusu nesneleri daha üst sıralara yerleştirmişizdir. Biz insan olarak böyle yapıyoruz, peki Google bu sıralamayı bilgisayar üzerinde nasıl yapıyor? Sonuçta bu aleti yapanda insan. Her ne kadar (programlamaya yabancı olmayanlar bilecektir) random() diye bir fonksiyon var olsada, bunun bile aslında random(rastgele) olmadığı, bir yerlerden beslenerek random() süsü verildiğini. Yani bilgisayar dünyasında hiçbir şeyin rastgele olmadığı ortadadır. Hele ki Google sonuçlarında (kendi adıma konuşuyorum) aradığım şeyi %99 bulabiliyorsam, demekki Google beni iyi yönlendiriyor, üst sıralardaki siteleri rastgele seçmiyor demektir. Peki nasıl yapıyor Google bu sıralamayı, bize tahsis edilen internet denilen bu büyük bilgisayar ağındaki alanımızı neye göre üst sırasına alıyor, nasıl değer biçiyor? İşte bunu anlamak için PageRank kavramını inceleyeceğiz.

PageRank Türkçe anlamı ile Sayfa Değeri, yani Google’ın yazmış olduğu algoritmaya göre bizim sitemize vermiş olduğu değer  demektir. Bu değer, bizim sitemizin daha üst sıralarda yer almasının başlıca nedenidir.

Page Rank Değerini artıran faktörler nelerdir?

Yukarıda anlattığım gibi PageRank değeri Google’ın sitemize vermiş olduğu değerdir ve yüksek olması Google’ın sitemize iyi bir değer biçtiği, sitemizi insanlığa yararlı bir site olarak gördüğü anlamına gelir.  İçeriğin özgün olması çok önemlidir. Hayatta en değerli şeylerden birisi vakittir. Google da bize değerli vaktimizi kaybettirmek istemez ve içeriği seçer, aynı içeriği barındıran siteleri ard arda çıkarmaz. PR’lerini düşürür. Bu sayede bizim vakit kaybetmemizi önler. Çalıntı içerik barındıran sitelere ise değer biçmez veya düşük bir değer biçer. Yani içeriğimiz çalıntı ise PageRank olarak fazla bir beklentimizin olmaması gerekir. Yoksa hayal kırıklığı kaçınılmazdır. PR’si yüksek sitelerden backlink almak, PR’si yüksek bizim sitemizle paralel konulardan bahseden sitelerden backlink almak, kullanıcı memnuniyeti, bu nedenle artan sitede geçirilen süre, ve en önemlisi içerik, Google’ın bizim sitemize biçeceği değeri belirgin şekilde artıracak, bu sayede google sitemizi daha fazla önemseyecek, sitemize daha fazla bot gönderecek, sitemizi daha çabuk indexleyecektir.

PR için backlinklerin önemli olduğundan bahsettik.  PR artırmak için bazı toplistler mevcuttur. Bunlara sitenizi ekleyip backlink alarak PR artırmanız mümkündür fakat, bazı durumlarda Google bunu “Beni kandırıyor, yanlış yönlendiriyor.” diye algılar ve sitemize ilk makalede bahsettiğim SandBox veya Google-Ban cezalarını uygulayabilir. Bu nedenle sitemizi bu, listelere eklerken dozunu iyi ayarlamalı, abartıya kaçmamalıyız.

PR’si yüksek sitelere alanınızı eklemek için bu sitelerin listesini isterseniz bana mail atarak talepte bulunabilirsiniz.

Birkaç yararlı link:

Sağlam bir PageRank kontrolu yapabilmeniz için : http://www.digpagerank.com

Sitenizin aldığı Backlinkleri görebilmek için: http://www.backlinkwatch.com/index.php

Adreslerinden yararlanabilirsiniz.