Android | .apk dosyasını emulatore kurma

Written by Super User. Posted in Android Anlatımlar

Anlatımı yaparken Android SDK'nızı kurmuş olduğunuzu varsayacağım. Kurmadıysanız öncelikle link

Genel olarak yapmamız gereken 3 işlem mevcut, bunlar;

  • .apk dosyamızı edinmek
  • Emulatorumuzu başlatmak
  • adb yardımıyla emulatorumuze kurulumu yapmak

Bu işlemleri yapmaya sırayla başlayalım;

  1. Öncelikle Link 'imizden kurulumunu yapacağımız .apk'mızı indirelim. İndirdikten sonra bunu SDK'mızın kurulu olduğu dizindeki \platform-tools altına taşıyalım. Örnek olarak ben dosyayı C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk-windows\platform-tools altına taşıdım. Şimdi sırada cihazımızı çalıştırmak var.
  2. cmd'yi çalıştırarak yine aynı sdk dizinimize erişelim, sonrasında tools dizini içerisindeki emulator.exe'yi,  emulator.exe @<cihazadi> komutuyla istediğimiz cihazımızı açması için çalıştıralım. Bu komutu çalıştırdıktan sonra sanal aygıtımız yani emulatorumuz açılıyor. (bkz. Resim1)
  3. Sonrasında kurulumunu yapabilmek için Android Debug Bridge yani adb'ye erişmemiz gerekiyor. Bu nedenle yeni bir command prompt açarak adb'mizin olduğu dizinimize gidiyoruz. Bendeki dosya yolu, C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk-windows\platform-tools şeklinde. adb mizin bulunduğu dizine eriştikten sonra, adb install ZXingTest1.12.apk yazıyoruz ve kurulumumuzu onaylayan çıktıyı görüyoruz.(bkz. Resim2) Sonrasında ise, emulatorumuzden programımızı kontrol ediyoruz.(bkz. Resim3 ve Resim4)