VTYS-S2 Veritabanı Yaklaşımı

Written by Super User. Posted in Diger

Bir veritabanı sistemi, bilgileri yöneten ve kayıt eden bilgisayar tabanlı sistemdir. Bir veritabanının içeriğinde çok çeşitli, farklı farklı şeyler tutulabilir. Veritabanı dizaynını daha kolay ve anlaşılır yapabilmek için, veritabanı içerikleri 2 farklı konsepte ayrılırlar:

Şema

Veri

Şema, veri olgusunun bulunduğu, veri yapısıdır. Şemanın anlaşılması başlangıç için karmaşık olabilir, ama verinin uyması gereken kuralları belirtirttiği için önemlidir.

Bir durum hayal edin, bir şirketteki çalışanlar hakkındaki bilgileri depolamak istiyoruz. Bu bilgiler, onların name, address, date of birth ve salary bilgilerini içerecek. Bu veritabanında, bütün çalışanlar hakkındaki bütün bu bilgileri, tablo(table) adı verilen tek bir saklayıcıda depolayacağız. Bu tablo farklı çalışanları belirten satırları ve onlarla ilgili bilgileri belirten sütunları ile aynı bir spreadsheet sayfası gibi nesnedir. EMP tablosunu çağıralım ve nasıl birşey olduğuna göz atalım:

NameAddressDate of BirthSalary
Jim Smith 1 Apple Lane 1/3/1991 11000
Jon Greg 5 Pear St 7/9/1992 13000
Bob Roberts 2 Plumb Road 3/2/1990 12000

Bu bilgiden yola çıkarak, şema EMP'in sahip olduğu "NAME","ADDRESS","DOB","SALARY" dört bileşeni gösterebilir. Tasarımcılar olarak biz, sütunları nasıl istersek öyle çağırabiliriz, bu onların anlamlı hale gelmelerine yardımcı olur. Buna ek olarak, kullanıcıların Date of Birth alanına kazayla herhangi bir isim depolamadığından veya başka bu tarz hataları yapmadığından emin olmalıyız. Veritabanını çöp verilerden korumak için, çok önemli olan veritabanı dizaynı adımlarından birisi budur.(kısıtlamalar) Alanlar hakkında ne bildiğimizden bahsedelim:

  • NAME bir stringtir, ve en az 12 karakter tutmalıdır.
  • ADDRESS bir stringtir, ve en az 12 karakter tutmalıdır.
  • DOB bir tarihtir, Şirket 100 yaşın üzerinde ve 18 yaşın altındaki bireylerin onlarla çalışmasına izin vermemektedir.
  • SALARY bir numaradır, ve 0 dan büyük olmak zorundadır.

Bu kurallar veritabanının kısıtlamalarını oluşturur. Veritabanı şemasının dizayn süreci boyunca bunlar gibi veya uygulanması mümkün, daha karmaşık kurallar tanımlanır. Daha fazla kuralın tanımlanması düşük kaliteli verinin girilmesini zorlaştırır.

Kaynak: Dr Gordon Russell