Articles

Samsung Mobile SDK

Written by Super User. Posted in Android

Samsung'un, blog yazılarımda da bahsettiğim üzere, yoğun bir şekilde yapıyor olduğu tanıtım çalışmaları ile, Samsung Mobile SDK uygulama geliştiriciler için oldukça önem kazandı. Android cihazlar içerisinde büyük bir yüzdeye sahip Samsung cihazların, üreticinin sunuyor olduğu Samsung Mobile SDK ile geliştirilmiş uygulamalarla farklı işlevleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri mümkün. 

Olaya biraz daha temelden bakacak olursak, Android ekibi tarafından release edilen saf Android sürümleri, farklı cihaz üreticileri tarafından tekrardan gerçekleştirim/optimizasyon sürecine alınırlar. Bu yeni süreçle cihazlarının tüm özelliklerinin kullanılabilmesi veya en etkin şekilde kullanılabilmesini hedeflerler. Aynı zamanda geliştiricilere de kullanabilecekleri SDK'ler sunarak, bu özelliklerle 3. parti uygulamaların geliştirilebilmesi için arayüzler sağlarlar.

Biraz daha netleştirecek olursak, Android ekibi tarafından saf olarak release edilen Android sürümleri alttaki mimariye sahiptir. Application Framework katmanı Applications katmanına bir API ile gerçekleştirimi yapılmış fonksiyonların kullanımı için tanım sunar.

Grafik-1

Samsung tarafından yapılan gerçekleştirim/optimizasyon sonucunda ortaya çıkan mimari ise alttaki gibidir. Samsung Mobile SDK 2 farklı paket (belli işlevleri yerine getirmek için özelleşmiş kod bütünü) türü içerir. 1. tür paketlerin gerçekleştirimi Android API seviyesinde yapılır ve Samsung API olarak diğer uygulamalara arayüz sunulur. Bu tür paketlerin sunduğu özellikler tüm Samsung cihazlar için kullanılabilirdir. 2. tür paketlerin gerçekleştirimi ise Android Framework seviyesinde yapılır. Sadece bazı Samsung cihazlar için etkin olacak özellikler sunarlar. 

Grafik-2


Olayı daha daha fazla netleştirelim;

Sürekli kullanıyor olduğumuz TextView sınıfından örnek verelim, hiyerarşisi alttaki şekildedir.

java.lang.Object
   ↳ android.view.View
     ↳ android.widget.TextView

Gerçekleştirimi Application Framework'te bulunan View Sytem içerisinde yapılmış, Android API ile tanımı bize sunulmuştur.

Bir case ile Grafik-2'ye uyarlama yaparsak, 1. Paket türü için;

Samsung TextView sınıfının tanımlamasını Android API'den alarak, SamsungTextView sınıfının gerçekleştirimi yaparak, bize Samsung API ile tanımını sunmuştur diyebiliriz.

2. Paket türü için ise,

Samsung, Android Application Framework üzerinde Samsung View System isminde bir gerçekleştirim yapmış ve Android API ile yine kendisine bir arayüz sunmuş ve bunu da istediği belli değişiklikleri yaparak Samsung API ile bize sunmuştur.

Samsung Mobile SDK'nın içerdiği paketlere türlerini de dikkate alarak bakacak olursak;

 

Tip İsim İşlev
1. Paket Türü    Chord

Chord Package'a önceki blog yazılarımda değinmiştim. Kolay ve hızlı bir şekilde cihazlar arasında gerçek zamanlı olarak mesajlar ve içeriklerin paylaşımına imkan sağlar.

Image Filter

Alfa değer ayarlama ve resim filtreleme gibi görüntü işleme fonksiyonları sunar.

Pen

El yazısını girdi olarak kullanabilecek uygulamaların gerçekleştirimi için fonksiyonlar sunar. 

Visual View

OPENGL ES tabanlı olarak bir çok özellik ve animasyon efektleri sunar. 

2. Paket Türü Gesture

Gesture sensörü üzerinden kullanıcı hareketlerini tanımlamaya yönelik özellikler sunar.

Look

Android View System için Samsung cihazlarda çalışacak şekilde özelleştirilmiş fonksiyonlar ve widgetlar sunar.

Media Control

Ağ cihazları arasında film, müzik ve resim gibi öğelerin paylaşımı için özellikler sunar.

Motion

Motion sensor ile cihaz hareketini algılamaya yönelik fonksiyonlar sunar.

MultiWindow

Aynı anda birden fazla boyutu değiştirilebilir uygulamanın çalışabilmesi için metodlar sunar. 

Professional Audio

Sanal müzik aleti uygulamalarının geliştirilmesi için metodlar sunar ve bu uygulamaların aralarında audio paylaşımı yapabilmelerine imkan tanır. 

 Bu paketlerin içeriklerine bakacak olursak;

Her paket kendi .jar dosyasını içerir. Bazı paketler shared library dosyaları olan .so dosyalarına sahiptir. Her paket kurulum ve kullanım yönergelerini içeren dökümanlar ve API referans dökümanlarına sahiptir. Aynı zamanda her paket örnek uygulamalara sahiptir.

Samsung Mobile SDK'yı Samsung SDK Manager ile indirebilir ve dökümanlardan yardım alarak uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz. Örnek uygulamaları incelemeniz de faydalı olacaktır.

This article is sponsored by Samsung