Android Anlatımlar

Android Programlama

Bu bölümde Android çatısında programlama yaparken ihtiyacınız olabilecek bazı önemli konular hakkında anlatımlar bulabileceksiniz.

İncele

Android Problemler

Android Problemleri

Bu bölümde Android çatısında programlama yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazılarına cevaplar bulabileceksiniz.

İNCELE

Android Yardımcı Kodlar

Android Programlama Yardımcı Kodlar

Bu bölümde Android çatısında programlama yaparken ihtiyacınız olabilecek küçük kod parçalarını bulabileceksiniz.

İNCELE

Installing Samsung Mobile SDK

Önceki yazımızda Samsung Mobile SDK mimarisinden bahsetmiştik. Bu yazıda da geliştirme ortamımızı nasıl kuracağımızdan bahsedeceğim. Geliştirme ortamımızı sorunsuz bir şekilde kurabilmemiz için bazı sistem gereksinimlerimiz mevcut, öncelikle bu gereksinimlerimizi karşılayarak işe başlayalım. Gereksinimlerimize göz atacak olursak bunlar;

  • JDK

Android geliştirme ortamımızı ayarlamak için Java Runtime Environment'a ihtiyacımız bulunmaktadır. Link'ten işletim sistemimize uygun sürümü indirerek bu gereksinimimizi ortadan kaldırabiliriz.

  • Eclipse
Link'ten sistemimize uygun Eclipse IDE'yi indirerek geliştirme ortamımızı Eclipse üzerinde kullanacağız.
  • Android SDK
Android SDK 'yı indirip, kurulumunu yapmalıyız.
  • Android Developer Tools Bundle
ADT'yi indirip kurulumunu yaparak standart Android geliştirme ortamımızı ayarlamış ve ön gereksinimlerimizi ortadan kaldırmış oluyoruz.
 
Sırada Samsung Mobile SDK'yı geliştirme ortamımıza eklemek var. Samsung Mobile SDK bir Eclipse plugin'i olarak rahatlıkla standart Android geliştirme ortamımıza eklenebilir. Bunun için yapmamız gerekenlere adım adım bakalım;
  •  Öncelikle üst menü'den Help -> Install New Software ile plugin kurma ekranımızı açıyoruz.

  • Sonrasında alttaki ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekranda ilgili adresten çekilen repoyu işaretliyoruz. Aynı zamanda en altta bulunan "Contact all update sites during install to find required software" checkbox'ının da işaretini kaldırarak, Next ile işlemimize devam ediyoruz. 
  •  Karşımıza çıkan ekranla kurulacak elemanları gözden geçirmemiz isteniyor. Next'e tıklayarak devam ediyoruz.
  • Sonrasında sunulan sözleşmeyi her zamanki gibi :) dikkatlice okuyarak Finish ile kurulumu başlatıyoruz.
  • Kurulum esnasında karşımıza bir Sertifika onaylama penceresi çıkıyor. Bunu da onaylayarak kurulum işlemimize devam ediyoruz.
 
  •  Kurulum tamamlandıktan sonra Eclipse'imizi yeniden başlatarak, yapılan değişikliklerin etkin olmasını sağlıyoruz. Sonrasında bizi alttaki ekran kaşılıyor. Samsung Mobile SDK package 'larının indirileceği dizinimizi ayarlıyoruz ve Samsung Mobile SDK ana ögesinin checkbox'unu seçerek indirmemizi başlatıyoruz.

Bundan sonraki yazımda da bu paketlerin projemizde nasıl kullanılacağından bahsedeceğim ve örnek bir uygulama geliştireceğiz.

Samsung Smart App Challenge 2013 for Galaxy Note

This article is sponsored by Samsung

Sosyal Profiller

Chart